Jak nie zgubić się w przepisach prawa? - Prawo

prawnik radlin

Dobry prawnik receptą na kłopoty

Pesymiści twierdzą, że życie polega na nieustannym usuwaniu przeszkód rzucanych nam przez los. Z przeszkodami takimi możemy spotkać się na wielu polach. Często bywa tak, że na przykład zostaniemy niesłusznie zwolnieni z naszego zakładu

Jak nie zgubić się w przepisach prawa? - Prawo prawnik radlin
pracy. Możemy mieć również kłopot z innymi członkami naszej rodziny. Nie ma się co oszukiwać - nie zawsze jest różowo.

Ale też nie ma się co załamywać. Jeżeli mamy jakiś problem, który wymaga od nas znajomości i zastosowania przepisów aktualnie obowiązującego prawa to na pewno nie stoimy na przegranej pozycji. Co prawda przepisy prawa potrafią być często niejasne i niezbyt przejrzyste, a często trudne do zrozumienia. Pomóc nam może w takim przypadku dobry prawnik. Jak takiego znaleźć? W dzisiejszych czasach wystarczy zasięgnąć opinii w internecie. Jest to znakomite miejsce, w którym prawnicy mogą informować o swoich usługach. Zazwyczaj możemy też poczytać opinie o ich usługach. Każda kancelaria prawnicza jest już chyba obecna w świecie wirtualnym i ma tam swoją wizytówkę. Zazwyczaj wizytówki te są rozbudowane i możemy z nich na przykład dowiedzieć się o specjalizacji danej kancelarii prawniczej. Niewątpliwie pomaga to podejmować dobrą decyzję dotyczącą współpracy z konkretną osobą, a także pozwala oszczędzić sporo czasu.

Tutaj pojawia się pytanie o koszty. One nie muszą być duże. Wszyscy zdają sobie sprawę, że koszty są decydującym czynnikiem, który decyduje o ocenie danej usługi. Każdy adwokat pracuje na swoje nazwisko i chce, aby opinia ta była jak najlepsza. Dlatego jeżeli dobrze zgłębimy temat, to nasze życie będzie dużo łatwiejsze.


Czasem takich zwykłych codziennych

Co najmniej połowa dorosłych ludzi w swoim życiu korzystała z usług prawnika. Do prawnika zwracamy się w różnych sprawach. Czasem takich zwykłych, codziennych. Kiedy trzeba nam coś wytłumaczyć, bo czegoś nie wiemy, jako laicy. Co dotyczy na przykład naszej pracy, otrzymanego spadku, czy jakiejkolwiek innej porady prawnej. Niekiedy potrzebny jest nam adwokat, gdy przed nami sprawa sądowa, na której chcemy udowodnić swoją rację. To wówczas powierzamy nasze sprawy prawne w ręce specjalisty w dziedzinie prawnej, którym jest adwokat. Na adwokatów mamy w zwyczaju mówić także obrońcy sądowi. I jest to zgodne z prawdą, gdyż adwokat reprezentuje nas i nasze sprawy na wokandzie. Zawód prawnika w naszym kraju podobnie, jak na całym świecie cieszy się dużym szacunkiem. Jest to bardzo prestiżowy zawód. Studia prawnicze należą do ciężkich kierunków w edukacji, gdyż trzeba posiąść dużo wiedzy dotyczącej paragrafów i ustaw. Prawnicy świadczący usługi prawne posiadają także swoje kancelarie. Kancelaria prawnicza zatrudnia wiele osób, które stanowią zaplecze, czyli biuro prawnika. Kancelaria prawnicza prowadzi doradztwo prawne, a także reprezentuje klientów przed sądem. Prawnik może również reprezentować swojego klienta przed organem administracyjnym. W jego imieniu prowadzić negocjacje i zawierać transakcje. W Polsce jest wielu czynnych adwokatów. Ich liczba sięga ponad 14 tysięcy. Najwięcej prawników wykonuje swój zawód w wielkich miastach. A zwłaszcza w Warszawie. Nie brakuje także młodzieży, która pragnie zdobywać wiedzę na studiach prawniczych.


Tego dysonansu chyba nie da się

W nowoczesnym społeczeństwie wszczynana jest coraz częściej dyskusja nad określonością prawa, nad jego pewnością i precyzją. Niestety, ta pozornie dla większości ludzi szczęśliwa droga, może zaprowadzić niektóre zawody w kozi róg. O kim mowa? Nietrudno się domyślić - radca prawny, adwokat. Mówiąc jeszcze ogólniej - po prostu prawnik.

Tylko niewielka część społeczeństwa zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo postulaty te gnębią i nie dają spać prawnikom. Świadczona przez nich pomoc prawna stanowi fundament ich pracy i - co jest paradoksem - opiera się na wartościach, które aktualnie w społeczeństwie uważane są za niewłaściwe. Wszak co robiłby prawnik przy prawie określonym? Kim byłby adwokat, gdyby jego klient nie potrzebował pomocy prawnej z powodu tego, że prawo jest tak boleśnie (dla prawnika) i skutecznie skonstruowane?

Oczywiście, odrębną pozostaje dyskusja na temat tego, czy w ogóle jest możliwe sformułowanie prawa, które nie posiada luk. Pomoc prawna towarzyszyła ludziom od pokoleń, przewijała się przez ich życia jak natrętna mucha, a na sam dźwięk słowa "adwokat" niejednokrotnie społeczeństwo przechodził zimny dreszcz zdenerwowania.

Czy zatem, koniecznym jest postulowanie określoności, pewności, precyzji prawa? Prawnik powie - uchowaj Boże! Jednakże społeczeństwo zawsze zdawało się będzie uciekać od punktu widzenia prawnika. Adwokat, zdaniem typowego iksińskiego, utrzymuje się nie z pomocy prawnej, a z cierpienia ludzi, którzy muszą ponosić ofiarę nieokreślonego prawa. Tego dysonansu chyba nie da się usunąć raz na zawsze.



© 2019 http://prawo.temperatura.gniezno.pl/